Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Podstawowe informacje

TAURON jest jedną z największych w Polsce grup energetycznych.

W ramach koncernu funkcjonują wszystkie elementy energetycznego łańcucha wartości – wydobycie węgla kamiennego, wytwarzanie oraz dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Oprócz energii elektrycznej spółki Grupy oferują klientom również gaz, ciepło sieciowe, ekogroszek i inne usługi, których katalog rośnie w związku z rozwijaniem nowych kierunków biznesowych. W Grupie TAURON stworzony został efektywny ekosystem tworzenia innowacji, którego centralnym punktem jest Strategiczna Agenda Badawcza. Jest to pierwszy w polskim sektorze energetycznym dokument, który w precyzyjny sposób opisuje kierunki rozwoju. Efektem działalności innowacyjnej są projekty, które po wdrożeniu wzbogacą ofertę koncernu o usługi wychodzące naprzeciw obecnym i przyszłym wymaganiom klientów – co przełoży się na jej konkurencyjność.

TAURON, z 38-procentowym udziałem w rynku, jest największym dystrybutorem energii w Polsce, Grupa ma też silną pozycję w sprzedaży energii elektrycznej (26-procentowy udział w rynku) oraz produkcji energii elektrycznej (11,1-procentowy udział w rynku). Zasoby energetycznego węgla kamiennego w kopalniach należących do TAURON stanowią aż 29% krajowych zasobów tego surowca.

38%
udział w rynku dystrybucji
11%
udział w rynku produkcji energii elektrycznej
29%
krajowych zasobów węgla energetycznego
5,5 mln
Klientów

Działalność TAURON jest skoncentrowana na południu Polski, to tam znajdują się trzy kopalnie węgla kamiennego, jedna kopalnia wapienia, 5 elektrowni, 3 elektrociepłownie, elektrownie wodne, farma wiatrowa oraz sieć dystrybucyjna, do której przyłączonych jest 5,5 mln klientów. Sprzedaż do klientów końcowych, osób indywidualnych, przedsiębiorstw i instytucji prowadzona jest w całej Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z mapą naszych aktywów.

TAURON jest istotnym ogniwem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Grupa realizuje ambitną strategię, której elementem jest innowacyjne podejście do narzędzi finansowania, włączając w to emisje euroobligacji oraz obligacji hybrydowych. Budowa bloku 910 MW w Jaworznie, jedna z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych w kraju, realizowana jest w formule dopuszczającej obejmowanie udziałów w projekcie przez partnerów zewnętrznych – między innymi Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Polski Fundusz Rozwoju.

G4-5, G4-7

Spółką dominującą Grupy TAURON jest TAURON Polska Energia S.A. z siedzibą w Katowicach. Od czerwca 2010 r. TAURON notowany jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a największymi akcjonariuszami spółki są Skarb Państwa, KGHM Polska Miedź oraz Nationale-Nederlanden OFE. Akcje spółki wchodzą w skład prestiżowego indeksu WIG20.

Struktura Grupy

G4-6

Wyniki wyszukiwania: