Po rekordowo niskich cenach w roku 2016, rok 2017 przyniósł wzrosty cen na rynku gazu. Średnia cena na Rynku Dnia Następnego gazu na TGE wyniosła 84,69 zł/MWh i była o ponad 13 zł wyższa niż w roku 2016. Kontrakty z dostawą w następnym dniu szczególnie wysoko wycenione były w pierwszych dwóch oraz ostatnich dwóch miesiącach roku, czyli w okresie gazowego sezonu zimowego, kiedy zapotrzebowanie na błękitne paliwo jest największe. Ceny w styczniu oraz w grudniu niejednokrotnie przekraczały psychologiczną barierę 100 zł/MWh. Wartość maksymalna osiągnięta została 13 grudnia i wynosiła 105,10 zł/MWh. Dla porównania, najniżej wyceniony został kontrakt na 28 maja (59,22 zł/MWh). Wysokie ceny w I kwartale były pokłosiem zwiększonego zapotrzebowania na gaz w całej Europie spowodowanego brakiem dyspozycyjności części elektrowni jądrowych we Francji (co przełożyło się na większą generację jednostek wykorzystujących paliwo gazowe) oraz relatywnie długo utrzymującego się ochłodzenia.
W Polsce średniodobowe temperatury kilku styczniowych dni nie przekroczyły -11 stopni Celsjusza, natomiast temperatury przekraczające 0 stopni zaczęły się utrzymywać dopiero w połowie lutego. Przedłużanie się okresu mrozu mogło doprowadzić do realnych problemów z dostępnością paliwa gazowego w Europie. Obawy, że powtórzy się sytuacja z przełomu 2016 i 2017 r., były przyczyną wysokich cen w końcówce 2017 r. Rozkład cen na rynku spotowym w ubiegłym roku był charakterystyczny dla rozkładu zapotrzebowania na gaz (wyraźny spadek cen w okresie mniejszego popytu w okresie letnim).
Podobnie jak na rynkach charakteryzujących się szybszym okresem dostawy, na rynku terminowym zdecydowanie wyższą ceną charakteryzowały się kwartały I oraz IV. Referencyjny kontrakt roczny w okresie 2017 r. notowany był w przedziale 76,80-92,27 zł/MWh, natomiast w momencie wygaśnięcia wyceniony został na 86,50 zł/MWh.
Łączny wolumen obrotu na TGE w 2017 r. wyniósł ponad 138,5 TWh. W porównaniu z poprzednim okresem nastąpił wzrost o 21%. Największy udział w obrocie miał rynek terminowy, na którym wygenerowany został wolumen na poziomie blisko 115 TWh. Na rynku spotowym łączny obrót kontraktami na dzień następny oraz kontraktami weekendowymi wyniósł ponad 19 TWh – o 0,5 TWh mniej niż w roku poprzednim. Podobnie lekki spadek miał miejsce również w obrocie na Rynku Dnia Bieżącego gazu (obrót o wartości 4,7 TWh).
Kluczowym wydarzeniem dla rozwoju polskiego rynku gazu była pierwsza historyczna dostawa LNG z USA. Statek z transportem płynnego gazu wpłynął do terminala w Świnoujściu 7 czerwca 2017 r. 1 października weszły w życie nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu. Zgodnie z nimi importerzy, którzy chcą utrzymywać obowiązkowe zapasy błękitnego paliwa poza granicami kraju, muszą – w celu zapewnienia zdolności ich przesyłu do Polski w razie kryzysu energetycznego – zarezerwować tzw. ciągłe zdolności przesyłowe na połączeniach transgranicznych (interkonektorach). Zarezerwowane zdolności mają pozwalać na przesłanie całości zapasów w każdych warunkach do kraju w ciągu maksimum 40 dni i nie mogą być wykorzystywane w żadnych innych celach, np. handlowych.