Nastąpi realna transformacja krajowego miksu energetycznego poprzez zwiększenie udziału OZE, w tym offshore, fotowoltaiki i źródeł prosumenckich. Istotne znaczenie będą miały spadek kosztów takich instalacji oraz regulacje na poziomie unijnym, które wspierają rozwój OZE, nakładając jednocześnie dodatkowe koszty na energetykę konwencjonalną. Zakładamy jednak, że nowoczesne, niskoemisyjne źródła konwencjonalne nadal będą niezbędne dla stabilnej pracy systemu elektroenergetycznego. Biorąc pod uwagę rosnące w wyniku polityki klimatycznej koszty energetyki węglowej i szanse na większą dywersyfikację możliwości importowych, prawdopodobny jest wzrost znaczenia instalacji gazowych w krajowym bilansie mocy. Tym samym udział węgla w krajowym miksie energetycznym spadnie, co będzie naturalną konsekwencją wzrostu mocy w OZE i gazie.
Uwzględniamy możliwość pojawienia się na rynku przełomowych technologii, które w znaczący sposób zmienią „dzisiejszy” biznes energetyczny. Rozwijanymi technologiami wytwórczymi mogą okazać się np. ogniwa paliwowe. Możliwy jest także rozwój magazynowania energii elektrycznej na wielką skalę i rozwój nowych technologii przesyłu energii, np. przy wykorzystaniu kabli nadprzewodzących. Bez takich przełomowych odkryć energetyka najprawdopodobniej będzie się rozwijała ewolucyjnie, w oparciu o już poznane i skomercjalizowane technologie.
Świat zmienia się w kierunku rozpowszechniania technologii cyfrowych i trend ten będzie coraz bardziej wpływał na branżę energetyczną.
Rozwój technologii internetowych również generuje zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale równolegle otwierają nowe możliwości w zakresie elastycznego zarządzania tym zapotrzebowaniem.
Pozostaniemy dostawcą energii elektrycznej i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego jednak nasza działalność w coraz większym stopniu polegać będzie na zarządzaniu danymi w taki sposób, abyśmy mogli dostarczyć naszym klientom produkty i rozwiązania ściśle dopasowane do ich potrzeb. Aby to było możliwe, będziemy rozwijali automatyzację naszych procesów wytwórczych, rozwijać inteligentne (SMART) sieci i opomiarowanie a także inteligentne usługi dla osób prywatnych, firm i instytucji. Platformą technologiczną dla tych działań stanie się Internet Rzeczy (Internet of Things) i analityka Big Data.
Śledzimy trendy oraz kierunki badań na świecie, ale również samodzielnie realizujemy projekty w obszarze badań i rozwoju. Obecnie TAURON uczestniczy w kilku projektach mogących zmienić oblicze energetyki. Należy do nich nowatorski projekt zagospodarowania CO2 o nazwie CO2-SNG, w ramach którego budujemy pilotażową instalację przekształcającą dwutlenek węgla pochodzący z instalacji przemysłowych w syntetyczny gaz ziemny (ang. substitute natural gas – SNG). Rozpoczęliśmy również prace w ramach projektu POLYGEN, dzięki któremu powstanie wieloproduktowa instalacja energetyczna do zastosowań w małych i średnich miejscowościach. Dzięki wykorzystaniu procesu zgazowania, pozwoli na produkcję niskoemisyjnej energii elektrycznej i ciepła z odpadów, lokalnie dostępnej biomasy i innych paliw stałych. Poprzez proces metanizacji możliwa będzie produkcja syntetycznego gazu ziemnego, co pozwoli na efektywne użytkowanie instalacji również w okresie letnim.
Kolejnym z projektów jest TENNESSEE, którego celem jest udoskonalenie procesu magazynowania energii w postaci chemicznej – substytutu gazu ziemnego.