Założenia technologiczne
W perspektywie obowiązującej Strategii Grupy TAURON nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian w technologiach wytwarzania konwencjonalnego.
Zakładamy, że technologia CCS nie będzie miała komercyjnego zastosowania. Rozwijane będą technologie CCU, pozwalające gospodarczo wykorzystać produkty spalania. Możliwe będzie osiągnięcie ekonomicznego uzasadnienia realizacji projektów bazujących na poligeneracji (równoległym wytwarzaniu energii i mediów chemicznych). W perspektywie długoterminowej dalej będą rozwijać się, a co za tym idzie – tanieć – technologie związane z OZE (fotowoltaika i energetyka wiatrowa) oraz magazyny energii, przy równoczesnym wzroście efektywności tych technologii. Istnieje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia grid parity dla PV i wiatru jeszcze przed rokiem 2030. Także technologie smart w zakresie IoT, smart grid i smart metering będą, na skutek szybkiego rozwoju, coraz bardziej dostępne i konkurencyjne, co może stworzyć podstawy dla nowych gałęzi biznesu.
Zacznie zmieniać się rola sieci dystrybucyjnej, w coraz większym stopniu będzie stanowiła o bezpieczeństwie systemu energetycznego i jakości dostaw. Z dużym prawdopodobieństwem będą rozwijane technologie dla micro-grid i prosumentów, w tym magazyny o skali do 50 kWh. Kolejnym zauważalnym trendem będzie przyspieszenie rozwoju elektromobilności, który traktujemy przede wszystkim jako szansę, ale także zagrożenie. Wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną i produkty powiązane (infrastruktura sieciowa, nowe usługi). Z drugiej strony, wyzwaniem będzie zapewnienie dodatkowego zapotrzebowania na moc w godzinach szczytu porannego i popołudniowo-wieczornego. Konieczne będzie odpowiednie dostosowanie oferty dla właścicieli pojazdów elektrycznych i stworzenie systemu zachęt do ładowania pojazdów w godzinach nocnych – aby zbilansować zapotrzebowanie na moc.