Dodatkowo:
- Kontynuowano na dużą skalę wykonywanie prac w technologii pod napięciem (PPN). TAURON Dystrybucja dysponuje obecnie największą wśród operatorów w Polsce liczbą podnośników i przeszkoloną kadrą do prac w technologii PPN w sieciach SN.
- Uruchomiona została testowo linia serwisowa SN jako jeden ze sposobów na poprawę wskaźników SAIDI i SAIFI.
- Realizowany jest program wykorzystania mobilnych urządzeń zasilających. W ubiegłym roku wykorzystywanych było 51 agregatów prądotwórczych o łącznej mocy 14 MVA.
- Rozwijamy się również dynamicznie w zakresie prac nad poprawą jakości energii elektrycznej. Nowo powstałe akredytowane laboratorium to przykład udanej współpracy na linii nauka–przemysł. TAURON Dystrybucja wyposażył pracownię w aparaturę pomiarową, niezbędną do przeprowadzania badań i certyfikacji analizatorów jakości energii elektrycznej. Prace w laboratorium i realizowane projekty będą koordynowane przez zespół składający się z przedstawicieli AGH i TAURON Dystrybucja. Docelowo laboratorium będzie się zajmowało badaniami i pracami usługowymi w obszarach: (i) certyfikacji przyrządów pomiarowych przeznaczonych do rejestracji wskaźników jakości napięcia, (ii) badaniem emisji i odporności urządzeń na wybrane zaburzenia elektromagnetyczne, (iii) oceną propagacji oraz metody lokalizacji źródeł i zaburzeń elektromagnetycznych, (iv) budową rozproszonych systemów pomiaru parametrów jakościowych, mocy i energii w sieci zasilającej.
- Kontynuowano prace nad stworzeniem systemu informatycznego wspomagającego proces zarządzania populacją transformatorów WN/SN w oparciu o wieloparametryczną analizę wyników pomiarowych.
- Stawiamy mocno na nowoczesne metody diagnostyczne. W 2017 r. zastosowaliśmy metodę polegającą na rejestracji z pokładu helikoptera cyfrową metodą poklatkową obrazu sieci napowietrznej (zdjęcia ukośne linii, termowizja, ortofotomapa, skaning laserowy – klasyfikacja i digitalizacja, profile linii, raporty – oględziny, kolizje, zadrzewienie, mapa wegetacji). Metoda ta umożliwiła oprócz określenia aktualnego stanu technicznego także weryfikację danych technicznych i lokalizacyjnych infrastruktury energetycznej.
- W 2017 r. wdrożono system dynamicznego zarządzania przepustowością sieci energetycznej 100 kV, który swoim zakresem obejmuje 855 linii wysokiego napięcia, co stanowi 82% wszystkich linii WN w TAURON Dystrybucja. Pozwala to na zwiększenie stopnia wykorzystania zdolności dystrybucyjnych linii oraz na zaprojektowanie optymalnej alokacji inwestycji. System umożliwia bieżące monitorowanie przepływów energii elektrycznej w wybranych liniach 110 kV, warunków meteorologicznych oraz fizycznych parametrów tych linii, a przez to przyczynia się do wzrostu efektywności prowadzenia ruchu sieci elektroenergetycznej.